Ostrava Poruba

Extrémně silné větry

V polovině ledna 2007 postihl severní a střední Evropu extrémně silný vítr. První velmi silné nárazy se objevily 12. a 13.ledna. Nejsilnější náraz tehdy registrovali na Labské boudě - 49,8 m/s. V daleko větší síle a na větším prostoru udeřil vítr přesně o týden později.

Už ve středu 17.ledna se nebývalou silou hnal severozápadní Evropou. jeho děsivé řádění mělo smutnou bilanci: více než 40 mrtvých, obrovské materiální škody. Ničil vše, co mu stálo v cestě, podobnou silou jako tatranská bóra v roce 2004. V České republice byl nejsilnější v noci ze čtvrtka 18. na pátek 19.ledna, jednalo se o největší katastrofu způsobenou počasím od povodní v roce 2002. Zahynulo 5 lidí, 1,5 milionu domácností a firem zůstalo bez proudu, hasiči zasahovali během jediného dne více než 4000 krát. Škody na lesích byly obrovské. Jedno číslo za všechny: polomy tvořily asi 60% celkové roční těžby Českých lesů.

Příčinou větrné smrště byla hluboká tlaková níže, která se přesouvala z Britských ostrovů přes Severní moře a Balt dále na východ. Takto velký gradient byl příčinou extrémně silného větru. Na mnoha místech nárazy překračovaly 40 m/s, například na Milešovce registrovali meteorologové 47 m/s (to je jen o 3 m/s méně než dosud platný rekord), na Labské boudě dokonce 58 m/s, což je nový český rekord! Nejsilnější byl vítr na českých pohraničních horách: německá observatoř Fichtelberg v Krušných horách hlásila 51 m/s, polská stanice na Sněžce dokonce 60 m/s, přičemž průměrná rychlost na Sněžce činila i 42,5 m/s. Extrémně silný vítr postihl i nižší polohy, například meteorologická stanice Praha-Karlov zaznamenala náraz 45 m/s.


Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

Návštěvnost

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí